Caktoni kontroll

Schedule a review

00389 2 3091 484

Përvojat e pacientëve

Back to Experiences

22.02.2019

Familja Kukaj perseri sebashku dhe e lumtur

Kenaqesia e pacienteve tane persa i perket gjendjes se tyre shendetesore eshte prioriteti yne te cilin e masim cdo dite nepermjet buzeqeshjeve qed na dhurojne kur te lumtur dhe te kenaqur dalin nga spitali. Edhe pse nuk mund evidentojme te gjithe me ane te kameres, aparatit fotografik apo me ane te diktafonit, perseri disa prej tyre mbeten pergjithmone ne arkivat tona te historive te lumtura te cilat e pershkruajne pamjen e pergjithshme te Zan Mitrev Clinic.

Muajin e kaluar, por edhe nje muaj me pare, pjesa me e madhe e ekipit ishte e angazhuar plotesisht rreth njerit prej anetareve te familjes Kukaj nga shteti yne fqinje, nga Kosova. Luftetarja kryesore eshte 54 vjecarja zonja Refie Kukaj, e cila me perkeqesimin e gjendjes se saj shendetesore i befasoi te gjithe familjaret, te cilet menjehere filluan kerkimin e tyre per shpetim, zgjidhje dhe ilac…

Në atë garë me kohën ishte pikërisht klinika jonë që ofroi dhe i dha zgjidhje shëndetit kte komplikuar të zonjës Kukaj. Ajo ka qendruar  dy here ne spitalin tonë nga ku me pas eshte larguar ne shtëpine e saj në gjendje shumë të mirë.

-Pacientja ka mberritur ne spitalin tone pergjithesisht ne gjendje te rende, me shok kardiogjen, nderkohe qe ishte reanimuar me pare ne spitalin e Kosoves. Me nje vendosje kirurgjike te trakeostomise ka mberritur ketu me kuadriplegji, pamundesi per te levizur pjesen e siperme dhe te poshtme te ekstremiteteve, dhe me gjetje infektive. per nje periudhe te caktuar ishte ne programin e dializes me filter te vecante per pastrimin e gjakut ne departamentin e kujdesit intenziv dhe pas stabilizimit te gjendjes eshte leshuar nga spitali  pas qendrimit te saj 20 ditore. Por problemi i saj nuk perfundon ketu. Per se dyti here, eshte paraqitur ne spital per shkak te ritmit te paqendrueshem me takikardi ventrikulare dhe ne konsultim me elektrofiziologun tone, i eshte vendosur nje ndarje e vecante SRT e cila ka ndikuar ndjeshem ne permiresimin e gjendjes se saj” – u shpreh Dr. Petar Ugurov.

Vajza dhe djali, dy femijet e pacientes jane teper te kenaqur nga permiresimi i shendetit te nenes se tyre. Te lumtur qe perseri e shikojne ate ne gjendje te mire, te buzeqeshur dhe ne gjendje per te funksionuar vete, dhe sigurisht, me padurim presin qe te kthehen ne shtepine e tyre. Per ata, madje eshte e pabesueshme qe nena e tyre eshte gjalle pas kaq shume problemeve shendetesore te akumuluara per nje kohe te shkurter.

– Falenderojme te gjithe ekipin. Nuk mund ta besojme qe pas asaj gjendje aq te rende shendetesore tani e hohim ate ne kete gjendje… eshte nje mrekulli e vertete per te cilen ju jemi perzemersisht mirenjohes. Per here te dyte e keni shpetuar jeten e nenes tone, ju jemi mirenjohes per gjithe jeten. Tani leviz vete, ushqehet vete, dhe gjendja e saj shpirterore eshte permiresuar ne menyre te ndjeshme – shprehen femijet e zonjes Kokaj te cilet sebashku kthehen te lumtur ne shtepine e tyre.