Закажете преглед

Закажи преглед

00389 2 3091 484

Дневна доза здравје

Назад до Дневна доза здравје

09.02.2017

Гастрономските специјалитети на готвачот Игор потврдени со награда

На 15-от Интернационален Гастрономски фестивал што се одржа од 02-05 февруари, 2017 година, во Истанбул, Игор Атанасов-Каспер, готвач од тимот на ресторанската кујна во болницата се врати со освоен медал. Во конкуренција од 700 натпреварувачи од над 75 држави, тој освоил бронзен медал во поединечна конкуренција за модерна кујна. Специјалитетот со кој ги “освоил“ бодовите на 50-тина судии, кои суделе по претходно поставените критериуми, бил пилешко со палента, мафин со пилешко и пилешко стапче роловано во афион и чија, на подлога од ориз. Покрај оваа награда, Игор како член на тимот од Македонија придонел за освојување на трето место во тимско натпреварување во конкуренција од 15 држави.

Ова не е единствена награда за нашиот мајстор, кој како член на ГАСТРОМАК, првата асоцијација на готвачи во Македонија има учествувано на 4 натпревари. Иако од сите натпревари секогаш добивал награди, сепак, оваа му е посебно драга бидејќи е освоена на интернационален фестивал. Тој има освоено и ГРАНД ПРИ на интернационален натпревар за национално јадење (плескавица од јунешко и пилешко месо во тесто со кајмак), на последниот грастрономски натпревар одржан во  октомври 2016 во Македонија.
Му посакуваме на Игор уште многу награди и специјалитети со негов потпис во ресторанската кујна во болницата.