Закажете преглед

Закажи преглед

00389 2 3091 484

Дневна доза здравје

Назад до Дневна доза здравје

01.04.2019

Малиот Кирил од Одделот за интензивна нега во одлична состојба замина дома

По еден месец престој на Одделот за интензивна нега и терапија, дома е пуштено првото предвреме родено бебе згрижено во Клиничка болница „Жан Митрев“.

Се работи за новороденче кое е префрлено од родилиште со тежина од 1.400 грама и сериозни кардио-респираторни компликации. По триесетдневниот соодветниот третман на Одделот за интензивна нега бебето денес беше пуштено дома. Тежи нешто повеќе од два килограми и е одлично адаптирано.

Родителите пресреќни исто како и нашите доктори коишто успешно ја завршија оваа среќна приказна.

– Едвај чекаме малиот Кирил да го однесеме дома. Сите со нетрпение го очекуваат. Јас како негова мајка секој ден бев тука со него и бескрајно сум благодарна на целиот тим од вашата клиника кој покажа неизмерна љубов, грижа и знаење да се помогне на најмалите, најнежните најкревките… на бебињата кои се родени предвремено и со здравствени проблеми. Нашето бебе беше во сигурни раце а сега се си дојде на свое место – изјави мајката на малиот Кирил напуштајќи ја нашата болница.