Закажете преглед

Закажи преглед

00389 2 3091 484

Дневна доза здравје

Назад до Дневна доза здравје

03.10.2016

Масовна поддршка на жените кои се борат со ракот на дојка

Во рамки на манифестацијата повеќе од 1.000 граѓани од различни градови во републиката, во сабота на први октомври со симболична прошетка и хуманитарна трка (во должина од еден километар која немаше натпреварувачки карактер) им дадоа поддршка на болните од рак на дојка и на нивните семејства.

На манифестацијата веќе осма година по ред ја исцртува розовата панделка сопругата на македонскиот претседател Маја Иванова која истакна дека ја радува тоа што розовата прошетка прерасна во традиција.
– Секоја година ја прифаќам поканата на најгласниот и најпосветениот борец против ракот на дојка, здружението „Борка – за секој нов ден“, и сесрдно ја давам мојата поддршка на една од најпрепознатливите манифестации „Напред розово“, рече Иванова.

Под мотото ,,Превенцијата е важна а прегледите спасуваат животи“  специјалната болница Филип втори додели 10 ваучери за бесплатен ехо-преглед на дојки на учесници во трката кои беа извлечени на лотарија на која учествуваа сите кои со симболични средства од котизација ја помогнаа манифестацијата. Котизацијата за учество на прошетката и хуманитарната трка изнесуваше 350 денари со вклучена маичка со логото на манифестацијата, а сите собрани средства ќе бидат наменети за реализација на планираните активности на Здружението „Борка“.

Хуманата пораката од организаторот во оваа прилика беше дека е неопходно  да се прават редовни самопрегледи и внимателно да ги слушаат и применуваат препораките на лекарите за превенција.