Закажете преглед

Закажи преглед

00389 2 3091 484

Дневна доза здравје

Назад до Дневна доза здравје

18.07.2023

Победете ги жештините ова лето, останете безбедни

Победете ги жештините ова лето, останете безбедни

Високите температури деновиве и прекумерната топлина може да доведат до сончаница, истоштеност, грчеви, несвестица, отоци и вруќници на кожата.

За да ве заштитиме подготвивме неколку основни совети до кои треба да се придржувате за да останете безбедни и  🆒

Доколку сепак се соочувате со некој од погоре наведените симптоми јавете се во нашиот контакт центар и побарајте помош 02/3091-484.

Превентивни совети:

🚰Хидрирајте се и престојувајте во разладени простории, тоа ќе му овозможи на вашето тело да остане во нормална состојба

🚿 🛁 Практикувајте освежувачки туширања или бањи

👕 Носете лесна облека која дише, направена од природни материјали

🛑 Избегнувајте прекумерна консумација на алкохолни и засладени пијалаци, како и оние кои содржат кофеин.

🍲 Земајте лесни и мали оброци

👶 👴 👵 Внимавајте на блиските кои се подложни на последици од прекумерна топлина (децата, бремените жени и највозрасните).

Светската здравствена организација, заедно со Светската метеролошка организација, Програмата за животна средина при ОН и Меѓународната трудова организација креираа и специјална бесплатна апликација насловена како SunSmart Global UV APP која помага за да се заштитите од опасностите предизвикани од сонцето и промовира глобално здравје. Со помош на истата може да ја видите 5 дневна прогноза на УВ зрачење, со посебен акцент на деловите од денот кога би требало да користите заштита од сонце. Достапна е google play и app store