Закажете преглед

Закажи преглед

00389 2 3091 484

Дневна доза здравје

Назад до Дневна доза здравје

23.05.2020

Успешно извршена прва трансплантација на срце во државава

Доктор Жан Митрев со тим од нашата клиника учествуваа во првата трансплантација на срце во државава. Операцијата се одвиваше изминатава ноќ и успешно заврши рано изутринава.
– Трансплатацијата е успешна! Ова е огромен успех на македонското здравство. Честитки до сите колеги – е последната информација од утрово која стигна од  Клиниката за кардиохирургија во државниот Клинички центар каде што се извршување трансплантацијата.
Донор на срцето е почината пациентка чие семејство се согласило срцето да го добие друг пациент кој веќе долго време чека донор, за што изразуваме огромна благодарност.
Освен доктор Жан Митрев, во тимот кардиохирурзи кои ја извршија трансплантацијата беа и доктор Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), и Александар Николиќ (Клиника Систина).