Закажете преглед

Закажи преглед

00389 2 3091 484

Дневна доза здравје

Назад до Дневна доза здравје

02.11.2015

Витамин Б за здравје на нервниот систем

Витамин Б за здравје на нервниот систем

Предизвиците на секојдневниот живот несомнено делуваат на нервниот систем, па на крајот на работниот ден се чувствуваме уморни, исцрпени и исфрлени од рамнотежа. Поради жестокиот дневен ритам, многу луѓе не можат да пронајдат соодветен ноќен ритам па често се борат со несоница поради која влегуваат во затворен магичен круг во кој нема одмор за мозокот. Наместо со таблети, подобро е нервите да ги третираме со витамини кои можеби им недостасуваат поради исцрпеноста на организмот, па поради тоа чувствуваме зголемена нервоза или анксиозност.

Меѓу витамините кои нашиот нервен систем најмногу ги користи се витамините од групата Б, а особено витамините Б1, Б6 и Б12. Витаминот Б1 или тиаминот има особено значајна улога во метаболизмот на јаглехидратите. Најмногу се наоѓа во лушпите на интегралните житарки, во квасецот, млекото, месото, овошјето и зеленчукот и јаткастите плодови. Витаминот Б1 им се препорачува на бремените жени, кои имаат поголема потреба од овој витамин, на оние кои дојат, на спортистите кои трошат повеќе енергија, но и на алкохоличарите, срцевите болни и на сите оние кои имаат проблеми со концентрација и учење, депресија, нервози.Витаминот Б6 или пиридоксинот е уште еден во низата на витамини кои помагаат во работата на нервниот систем и без кои организмот не може да функционира.Заради тоа потребна е разнолика исхрана за да може овој витамин постојано да се обновува во телото. Меѓутоа, иако недостатокот на овој витамин е штетен за човечкото тело , за организмот не добро ниту кога го има во преголеми количини, па затоа покорисно е да се внесува преку природни извори отколку преку таблети. Во групата на намирници кои содржат витамин Б6 се наоѓаат интегралните житарици, млекото, месо од птици, риба, банани, пченка, ореви, авокадо и други. Освен што помага во создавањето на црвени крвни зрнца, витаминот Б6 помага и кај несоницата, нападите на епилепсија, го зајкнува имунитетот и пренесувањето на нервните импулси. Отсуството на овој витамин може да се препознае по појава на акни, егземи и слични воспаленија на кожата, слабост во мускулите, раздразливост, умор, депресија и лошо расположение.

Иако сите витамини од комплексот Б влијаат на нервниот систем, витаминот Б12 е единствениот кој се складира во организмот и тоа по 10-12 години. Заедно со фолната киселина, овој витамин е исклучително важен за изградбата на нови клетки. Недостатокот на витаминот Б12 може да доведе до анемија, а учествува и во изградбата на заштитниот слој на нервните клетки кој е задолжен за пренесување на нервните импулси. Поради тоа, неговиот недостаток делува директно на помнењето. Витаминот Б12 и фолната киселина учествуваат и во производството на серотонинот, норадреналинот и допаминот кои се важни за доброто расположение. Недостатокот се манифестира преку нервоза, депресија, умор, проблеми со кожата и косата, болки во мускулите и слично.Овој витамин е природно присутен во голем број на намирници, па ако се храните разновидно, нема потреба од вештачко надополнување. Најмногу е присутен во храната од животинско потекло како џигер, туна, лосос, харинга, јајца, сирење…Пивото и киселата зелка се производи од растително потекло кои содржат големи количини на овој витамин.