Како да се справите со акните?

Дневна доза здравје

јули 07,2021


Предизвикувачи, совети и третмани на акните

Акните се честа состојба на кожата што ја предизвикуваат блокирани пори, мозолчиња, цисти и други лезии на кожата на лицето, вратот, градите, грбот, рамената и надлактиците. Иако најчесто погодени се тинејџерите и возрасните од која било возраст можат да страдаат од акни. Акните може да бидат причина за физичко нарушување и емоционално вознемирување. Постојат неколку ефективни методи на лекување кои го подобруваат изгледот на кожата и спречуваат идни избувнувања.

Причини за појава на акни

Акните се развиваат кога порите ќе бидат запушени, или од прекумерно производство на маснотии, таложење на бактерии или толожење мртви клетки на кожата. Кога маснотиите, бактериите или мртвите клетки на кожата се таложат во фоликулот на влакното, тие формираат мек чеп што го принудува ѕидот на фоликулот да се испакне и да излезе од кожата, предизвикувајќи лезија. Причината за вишок производство на маснотии е непозната, но се верува дека вклучува комбинација на неколку фактори, вклучувајќи хормони, бактерии, наследност и, во некои случаи, употреба на одредени лекови. Спротивно на популарното верување, чоколадото, мрсната храна и нечистата кожа не предизвикуваат акни.

Во првите неколку месеци од животот, некои доенчиња имаат акни. Ова е честа состојба предизвикана од изложеност на мајчини хормони во матката; Оваа состојба се расчистува самостојно за неколку недели или месеци.

Симптоми на акни

Иако можат да се појават насекаде, симптомите на акни обично се појавуваат на лицето, вратот, рамената, грбот или градите. Симптомите на акни може да го вклучуваат следново: Црнки, бели гнојници, цисти, нодули, фистули, црвенило, оток.
Овие симптоми можат да се појават и да исчезнат, а може и да се разгорат во одредени периоди како резултат на хормонални осцилации или предизвикувачи од околината, како што се бременост, менструални периоди, високо ниво на влажност, користење на мрсна козметика или производи за коса и земање на одредени лекови. Тешки случаи на акни може да предизвикаат лузни, што може да има штетен емоционален ефект врз пациентот. Ако симптомите на акни не реагираат на третмани без рецепт или ако се појават лузни со расчистување на акните, треба да се консултирате со дерматолог.

Третмани за акни

Методите на третман на акни имаат за цел да го намалат создавањето на маснотии и да ја зголемат брзината на регенерација на клетките на кожата за да спречат нови дамки. Третманот за акни исто така се фокусира на намалување на воспалението за да помогне во лекувањето на сегашните симптоми. Третманот може да вклучува комбинација на локални креми и масти и лекови на рецепт кои вклучуваат антибиотици и орални контрацептиви.

Локализирани површински третмани

Креми и масти нанесени на погодената област често се првата форма на третман што се користи за лекување на акни. Креми и масти без рецепт, кои се користат за лекување на лесни форми на акни, може да содржат бензоил пероксид, салицилна киселина или млечна киселина како нивна активна состојка. Локализираните третмани на рецепт може да содржат повисоки концентрации на овие активни состојки, како и ретиноична или азелаична киселина.

Лекови на рецепт за орална употреба

Умерените случаи на акни честопати може да се третираат со орални антибиотици на рецепт, кои ги намалуваат бактериите и воспаленијата. Тие често се комбинираат со локални третмани. Изотретиноин може да се препише за тешки случаи на акни кои не реагираат на други методи на лекување. Во некои случаи, орални контрацептиви се препишуваат на жени за лекување на умерени случаи на акни.

Третирање на лузни

Може да се препорачаат одредени процедури за лекување на лузни предизвикани од акни. Тие вклучуваат филери за кожа, дермабразија, микродермоабразија и ласерски третман. Многу пациенти доживуваат ефективни резултати од овие видови третмани, кои помагаат да се изедначи кожата и да се отстранат лузните создадени од тешки акни.

Може да потрае до 8 недели пред да бидат очигледни резултатите од третманот, а акните може да се влошат пред да се подобрат.

Спречување на акни

Иако акните не можат секогаш да се спречат, постојат одредени начини да се намали ризикот од влошување. Тие го вклучуваат следново:

  • Избегнување на тешка или несоодветна козметика за типот на кожа
  • Отстранување на шминка пред спиење
  • Користење на благи средства за чистење
  • Избегнување на изложување на сонце
  • Избегнување на постојано допирање на кожата
  • Пациентите исто така треба да избегнуваат допирање или стискање на црнките (комедоните) и треба да бидат свесни за сè што доаѓа во контакт со погодената област, бидејќи може да содржи несакани бактерии.