Педијатрите од Zan Mitrev Clinic препорачуваат: СОВЕТИ ЗА ИСХРАНА НА ДЕЦАТА НА ВОЗРАСТ ОД 6 МЕСЕЦИ ДО 2 ГОДИНИ

Дневна доза здравје

јуни 06,2018

Закажете преглед за вашето дете на телефон: 02-3091500

Препораки за 6 до 8 месеци

На оваа возраст, вашето бебе најверојатно ќе јаде околу 4 до 6 пати на ден. Ако доенчињата се хранат со млечна формула, вашето бебе ќе се јаде околу 180 до 240 милилитри на оброк, но не треба да пие повеќе од 960 милилитри / 24 часа. Можете да почнете со воведување на цврста храна на возраст од 5,5-6 месеци. Повеќето од потребните калории вашето бебе уште треба да ги црпи од мајчиното млеко или млечната формула. Мајчиното млеко не е добар извор на железо. Затоа, по 6 месеци на вашето бебе му е потребна храна со повеќе железо. Започнете ја дохраната со збогатени житарки со железо, смешани со мајчиното млеко или со млечна формула, така што да не е многу густо. Започнете со нудење на житарки 2 пати на ден, во само неколку лажички. Треба постепено да се воведе месо, овошје и зеленчук. Обидете се со грашок, моркови, слатки компири, тикви, сос од јаболка, круши, банани и праски. Некои нутриционисти препорачуваат воведување на зеленчук пред овошје.

Постојат неколку начини преку можете да знаете дека вашето бебе е подготвено да се јаде цврста храна:

 • родилна тежина на бебето е двојно зголемена
 • Вашето бебе може да ги контролира своите движења, држи глава и врат.
 • Вашето бебе може да седи со помош
 • Вашето бебе може да ви покаже дека не е гладно преку вртење на главата настрана или преку одбивање да отвори на уста.
 • Вашето бебе почнува да покажува интерес за храна кога другите јадат

Исто така треба да знаете

 • не давајте мед на вашето бебе.
 • Не давајте кравјо млеко, најмалку до 1 година. Бебиња на возраст под 1 година имаат тешкотии при варењето на кравјото/козјото млеко.
 • Никогаш не го оставајте вашето дете во кревет со шише. Ова може да предизвика расипување на забите. Ако вашето бебе сака да цица, може да се даде цуцла
 • Користете мала лажица кога го храните вашето бебе.
 • Можете да дадете вода помеѓу оброците
 • Не додавајте житарки во исто шише со млекото, освен ако вашиот педијатар не ви препорачал, на пример за рефлукс.
 • Дадете му храна само кога е гладно
 • Воведување на нова храна еден по еден продукт, помеѓу се чека 2 до 3 дена. На тој начин може да се види дали ќе има алергиски реакции. Знаци на алергија се дијареја, исип или повраќање, вознемиреност.
 • Избегнувајте додавање на сол или шеќер.
 • Отворената храна за бебето треба да биде покриена и да се чува во фрижидер за период не подолг од 2 дена, на собна температура максимално 30 мин до 1 час.

На возраст од 8 месеци до 12 месечна возраст

На оваа возраст може да се понуди храна во мали количини. Вашето бебе веројатно ќе би каже самото, тие се подготвени да почнат сами да се хранат со грабање на храна или лажица со својата рака.

Тука спаѓаат:

 • Мек варен зеленчук
 • Измиено и излупено овошје
 • Крекери од цело зрно
 • тестенини

Може да се воведе почетничка храна, како што е:

 • тост ленти
 • Несолени крекери и
 • бисквити
 • дадете му на вашето бебе мајчино млеко или млечна формула 3 до 4 пати на ден

Исто така треба да знаете:

 • Избегнувајте храна која може да предизвика гушење, како што се парчиња јаболко или грозје, јагоди, корнфлекс, виршли, колбаси, путер од кикирики, пуканки, ореви, семки, тврди бонбони и свеж зеленчук.
 • Може да му дадете жолчка од јајце 3 до 4 пати неделно. Некои бебиња се преосетливи на белка од јајце, затоа таа се дава по возраст од 1 година.
 • Можете да понудат мали количини на сирење, урда и јогурт, но не и кравјо млеко.
 • На возраст од 1 не треба да користат интензивно шише. Ако вашето дете сè уште го користи шишето, тоа треба да содржи само за вода.

Возраст од 1 година

На оваа возраст може да му се даде полномасно кравјо млеко, како замена за мајчиното млеко или млечната формула; иако е подобро истото да се одложи до 3 години. Не му давајте обезмастено млеко (2%, 1% или обезмастено) додека не наполни 2 години. Вашето бебе има потреба од екстра калории од масти, за да расте и да се развива. На оваа возраст, вашето бебе треба да добива храна богата со протеини, овошје и зеленчук, житарки и млечни производи. Можете да бидете сигурни дека вашето бебе ги добива сите витамини и минерали кои му се потребни, нудејќи му ги преку различните видови на храна. Вашето дете ќе почне да ползи, а потоа и да оди и ќе биде многу поактивно. Тоа ќе јаде помали количини на храна, но почесто (4 до 6 пати на ден).

Исто така треба да знаете:

 • Ако на вашето дете не му се допаѓа нова храна, обидете се повторно, подоцна. Често е потребно неколку неуспешни обиди за децата да ја прифатат новата храна.
 • Не му давајте на вашето дете слатки или засладени пијалоци. Тие може да го заситат, да го направат хиперактивно и предизвикуваат расипување на забите.
 • Избегнувајте сол, силни зачини и вклучувајќи ги и безалкохолни пијалоци, кафе, чај и чоколадо.
 • Ако вашето бебе е вознемирено, можеби му треба повеќе внимание наместо храна.

На возраст од 2 години

Кога ќе наполни 2 години исхраната на вашето дете треба да содржи умерена количина на масти. Високо ниво на масти во исхраната, може да доведе до срцеви заболувања, дебелина, како и други здравствени проблеми подоцна во животот. Вашето дете треба да јаде различни видови храна од секоја од групите на храна: житарки, протеини, овошје и зеленчук и млечни производи. Треба да се користи паста за заби со додаден флуор.

Сите деца имаат потреба од калциум за поддршка на растот на нивните коски., но во оваа возраст не сите деца добиваат доволно калциум. Добри извори на калциум се:

 • ниско маслено млеко, јогурт и сирење
 • варен зеленчук,
 • Риба

Ако исхраната на вашето дете е избалансира и здрава, тоа нема потреба од додавање на витамини.

Кога треба да побарате помош од вашиот педијатар

 • Кога не јаде доволно
 • Јаде премногу
 • Недоволно расте или премалку расте во тежина/висина
 • Има алергиска реакција на храна