Успешно извршена прва трансплантација на срце во државава

Дневна доза здравје

мај 05,2020

Доктор Жан Митрев со тим од нашата клиника учествуваа во првата трансплантација на срце во државава. Операцијата се одвиваше изминатава ноќ и успешно заврши рано изутринава.
– Трансплатацијата е успешна! Ова е огромен успех на македонското здравство. Честитки до сите колеги – е последната информација од утрово која стигна од  Клиниката за кардиохирургија во државниот Клинички центар каде што се извршување трансплантацијата.
Донор на срцето е почината пациентка чие семејство се согласило срцето да го добие друг пациент кој веќе долго време чека донор, за што изразуваме огромна благодарност.
Освен доктор Жан Митрев, во тимот кардиохирурзи кои ја извршија трансплантацијата беа и доктор Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), и Александар Николиќ (Клиника Систина).