Закажете преглед

Закажи преглед

00389 2 3091 484

Дневна доза здравје

Назад до Дневна доза здравје

13.05.2015

Погрешната дијагноза сериозна закана за човечкиот живот

И слепото црево може да биде причина со смртни последици

Санчез Мевљида нашинка која 25 години работи и живее во Швајцарија засекогаш ке го помни Велигденските празници. Наместо дружење со пријателите и убави средби со фамилијата во Македонија, таа деновите од краткиот одмор ги поминува во борба за сопствениот живот. По барање на г-ѓа Санчез Ви ја пренесуваме нејзината голгота . Низ солзи и горчина ни раскажа за се она што и се случувало, не можејќи да поверува дека преживеа:„ Прво да се заблагодарам на оваа болница , на овие доктори кои ми го спасија животот. Мојата мака беше голема .Никогаш не сум имала посериозни проблеми со здравјето, некој тешки болести и слично. Но ова што го преживеав ќе го раскажувам секаде. За Велигден дојдов со мојот сопруг и керќичката во македонија бидејќи се насобраа неколку нерабтни денови и моите роднини беа послободни. На 4 април добив силни болки во пределот на стомакот. Не можев да ги поднесам и заминав во една болница. По направеното ЕХО и лабораторија лекарот не откри никаков проблем , ми посочи дека се работи за гасови кои ми создаваат грчеви. Ми препиша лекарства за полесно поднесување на болките. Но тие не ми поминуваа.

Седниот ден заминав во друга јавна здравствена установа. Болките во абдоменот тој доктор ми ги поврза со нарушен метаболизам заради промена на климата и патувањето од Швајцарија во Македонија. И тој ми препиша некој лекови.Од нив имав мачнини и повраќав. Ме упатија и на гинеколошки преглед сомневајќи се дека може да имам цисти кои исто така знаат да бидат болни. Му велам на докторот дека комплетен гинеколошки преглед имам направено пред 15 дена во Швајцарија со одлични резултати но тој ми вели дека цистите можеле да се формираат и за 24 часа. Со тоа ме убеди да заминам и на гинеколог. Како и што очекував се беше уредно. А, болките не ми се намалува, во меѓувреме ми се покачи телесната температура, а болките почнаа да ми се шират од стомакот кон градниот кош. Заминав во друга, овој пат приватна болница надевајќи се дека таму ќе ми посветат повеќе внимание. Но за жал погрешив и изгубив време. Добив една инфузија , ми ја пуштија за да ме освежат, седев на стол покриена со ќебе и се тресев од грозница, не можев да се стоплам,се чувствував премрзнато. Потоа заминав дома, болките максимално ме истоштија добив тахикардија која навистина ме исплаши. Сопругот ми предложи со хеликоптер да ме однесат за Швајцарија , бидејќи овде никој не ми помогна, но сето тоа не можеше да се организра така брзо. Пет дена поминав низ 4 здравствени установи, никој не можеше да открие која е вистинската причина за лошата состојба во која се наоѓаше мојот организам. Утрото на 9 април Велики Петок тахикардијата ми стана неподнослива и веднаш заминав во една приватна кардиолошка амбуланта во Бутел. По извршените прегледи доктот ме упати во Специјалната болница „Филип Втори“ . По приемот кај нас направени и се сите потребни испитувања, комплетна анализа на крвта , ЕХО и компјутерска томографија при што е дијагностицирано прснато слепо црево кое е загноено. Ненавремената операција довела до загнојување и на дел од дебелото црево. Пациентката веднаш е внесена во операциона сала .Исчистен е целиот зафатен дел, а отстрането е и парче од дебелото црево. Направени се специјални преврски со вакум за да се исчисти стомачната шуплина од гноевата содржина која се излила во стомакот со прскање на слепото црево. Абдоминалниот хирург д-р Бошко Ставревски кој ја изврши операцијата вели дека во неговата неколку децениска лекарска работа ова е трет случај на прснато слепо црево кое се наоѓа во таква атипична позиција, но и прв пациент кој со толку лоша слика и животно загрозен се уште стои на нозе. По 10 дневен престој во болницата пациентката е пуштена дома. На 22 април г-ѓа Санчез наполни 46 години додека ни раскажуваше , солзите беа посилни од неа, жали што не може да се врати дома со нејзините најмили , но во сета несреќа како што ни кажа, среќна е што е жива.