Важноста на дигестивното здравје

Дневна доза здравје

јули 07,2021

Варењето се дефинира како правилно распаѓање на храната и пијалоците во мали честички наречени хранливи материи што телото ги апсорбира и ги користи како енергија.

Храна богата со маснотии, пијалоци со шеќер, високо ниво на стрес, дебелина, синдром на нервозно дебело црево, нетолеранција на латоза и карцином на дебелото црево се чести фактори кои го загрозуваат доброто здравје на дигестивниот систем.

Во последниве години, една од главните непријатности со кои се соочуваат мажите и жените се дигестивните проблеми кои често се манифестираат со надуеност. Стресот, вознемиреноста и долгото седење, исто така, имаат негативно влијание врз ова. Во прилог неколку препораки за одржување на дигестивниот систем здрав.

Разновидна диета со храна богата со:

 • Витамин А присутен во спанаќот или морковот
 • Витамин Д што ќе го најдете во јајцата и масната риба
 • Витамин Е во маслиново масло и ореви
 • Витамин Ц во портокали и јагоди
 • Витамини од групата на Б комплекс
 • Минерали како цинк и селен присутни во црвено месо, живина и јаткасти плодови.

Сите овие хранливи состојки ќе го стимулираат и ќе го зајакнат вашиот имунитетотЈадете полека и правилно џвакајте

Неколку совети како да одржувате лесен и здрав дигестивен систем:

 • Вечерајте рано: најмалку два часа пред да одите во кревет
 • Избегнувајте прекумерно консумирање алкохол
 • Хидратирајте се: водата е неопходна за цревниот транзит да може да ја заврши својата работа на најефикасен начин
 • Вежбајте: практикувањето на спортови го забрзува метаболизмот, со што се стимулира варењето на храната и го подобрува цревниот транзит
 • Јадете редовно и не пресконувајте ни еден оброк

Постои блиска врска помеѓу мозокот и цревата. 95% од серотонинот, еден од најважните невротрансмитери во телото, се наоѓа во цревата. Овој нервен систем им овозможува на желудникот и цревата да се прилагодат на она што го јадеме, но исто така е и алармен систем кој не предупредува кога нешто ќе тргне наопаку.

Со подобрување на здравјето на дигестивниот систем, ќе видиме како е полесно да се намали телесната тежина на здрав начин и да се добијат долгорочни резултати, без потреба да се поднесувате на строги диети.

Заклучок: доброто дигестивно здравје се претвора во позитивни емоции неопходни за малку посреќен живот.