Совети како да се справите со вагинални инфекции во лето

Дневна доза здравје

јуни 06,2024

Летото е период кога всушност вагиналните инфекции можат да зачестат. Затоа информирајте се како да останете безбедни. Гинеколошките прегледи за соодветна дијагноза и навремен третман се клучни.

Зошто во лето има повеќе епизоди на вулвовагинална кандидијаза?

Главната причина за вулвовагинална кандидијаза во лето е влажноста. Поминувањето долги часови на плажа или базен со влажен костим за капење може да ја промени природната pH вредност на таа зона, поттикнувајќи ја појавата на овие инфекции. Покрај тоа, потта, предизвикана од високите летни температури, исто така може да предизвика раст на габи и бактерии во вагиналната област.

Да е потсетиме што претставува вулвовагиналната кандидијаза и кои се симптомите?

Вулвовагиналната кандидијаза (VVC) е подмолна габична инфекција која погодува 3 од 4 жени во одреден период од нивниот живот.
Најчесто, вагиналната кандидијаза е предизвикана од интестинална контаминација. И, иако не се смета за сексуално пренослива болест, редовната сексуална активност за прв пат може да го зголеми ризикот од вагинална габична инфекција. Исто така, се смета дека инфекциите може да се поврзани со контакт помеѓу устата и гениталиите, односно оралногенитален однос. Други фактори на ризик за развој на вулвовагинална кандидијаза се: исхрана богата со шеќер, бременост или постојана влага во зоната на гениталиите (носење влажен костим за капење долго време).

Симптоми на вулвовагинална кандидијаза

Симптомите на вулвовагинална кандидијаза може да се движат од благи до умерени и вклучуваат:

  • Чешање и иритација на вагината и вулвата.
  • Чувство на печење, особено при сексуален однос или при мокрење.
  • Црвенило или воспаление на вулвата.
  • Рани, како што се пукнатините во вулвата.
  • Вагинална болка и непријатност.
  • Густ, бел вагинален исцедок без мирис.
  • Воден/течен вагинален исцедок

Image by freepik

Неколку совети за спречување на вагинални инфекции во текот на летото

Во лето, важно е секогаш да ја одржувате вашата интимна област сува. Доколку често имате епизоди на кандидијаза, се препорачува често да ја менувате вашата долна облека и вашиот костим по секое капење.

Препорачливо е да користите чиста, сува крпа специјално за интимната зона.
Особено во текот на летото, важно е секогаш да носите памучна долна облека.
За време на престој на плажа избегнувајте да седите директно на карпи или песок, бидејќи овие површини, кои обично се ладни и влажни, можат да поттикнат појава на инфекции.
Се препорачува да се користат соодветни производи за интимна хигиена кои ја зачуваат вагиналната pH вредност.

Пијте многу течности. Водата помага да се елиминираат токсините и бактериите преку урина.
Во летниот период додавајте на вашата исхрана боровинки, цели зрна, ѓумбир, маслиново масло и лук. Оваа храна може да помогне во борбата против кандидијазата.

Во клиниката Жан Митрев нашиот долгогодишен тим на гинеколози ви стои на располагање за сите ваши гинеколошки проблеми.

Закажете го вашиот преглед на 02 3091 484